Skalniak, mgr inż Jan Anyszka
ul. Kryzysowa 18a, 91-867 Łódź, Tel.: +48 600 832 748

Zakładanie trawników i nasadzenia roślin

W każdym ogrodzie gustownie wygląda idealnie wyrównana, zielona przestrzeń lub taka, która wygląda na nieco bardziej dziko rosnącą. Zakładamy więc trawniki tradycyjnie siane, a także "gotowe" - darń rozwijaną z rolki, która pozwala na szybkie osiągnięcie pożądanego, eleganckiego efektu wizualnego w ogrodzie. Biorąc pod uwagę, że powinny zachować swój nienaganny wygląd i dobrą jakość w kolejnych latach, w naszej ofercie obok montażu znajduje się również pielęgnacja trawników.

Proponujemy naszym klientom montaż siatki przeciw kretom, a także wydajnego systemu nawadniania. Dzięki temu zielone “dywany” są łatwe w pielęgnacji w miarę upływu czasu użytkowania. Ponadto, przez wieloletnie kontakty ze sprawdzonymi producentami materiału roślinnego w Łodzi i nie tylko, gwarantujemy naszym klientom najlepsze gatunki i optymalne ceny roślin.

Zakładanie trawnika krok po kroku

Samo wysianie trawy nie gwarantuje, że będziemy cieszyć się pięknym, zielonym kobiercem przez większość roku. Najlepiej powierzyć zakładanie trawników specjalistom z pracowni architektury krajobrazu. Najlepszy czas na zakładanie trawnika to kwiecień i maj.

Pierwszym krokiem, jaki podejmujemy przed rozpoczęciem prac nad trawnikiem jest analiza jakości gleby. Ziemia powinna wykazywać odpowiednie warunki powietrzno-wodne, aby trawa dobrze się ukorzeniła i rozrosła. Gleby słabsze, piaszczyste użyźniamy ziemią kompostową bądź torfem. Ważne, aby ziemia miała odpowiednią ilość składników odżywczych i zachowywała wilgotność na optymalnym poziomie. Wierzchnia warstwa powinna być dość przepuszczalna. Zalecana kwasowość gleby pod trawnik mieści się w przedziale pH 5,5-7,0.

Drugim krokiem jest przygotowanie terenu przeznaczonego pod trawnik. Usługi ogrodnicze w firmie Skalniak obejmują w tym zakresie porządkowanie z kamieni, liści, wycinkę zbędnych roślin i chwastów. Teren należy przekopać. W zależności od rodzaju gleby dodajemy ziemi organicznej, żwiru lub piasku. Wykorzystanie glebogryzarki pozwala wymieszać i spulchnić podłoże. Następnie przeprowadzamy równanie i wałowanie terenu.

Na kilka dni przed wysiewem bądź rozłożeniem trawy z rolki należy nasycić glebę odpowiednio skomponowanym nawozem wieloskładnikowym bogatym w azot, fosfor i potas. Podczas projektowania ogrodów dobieramy nawóz do typu gleby oraz do metody zakładania trawnika.

Wysiew nasion trawy

Po przygotowaniu i nasyceniu nawozem gleby można przystąpić do wysiania trawy. Dobrze robić to w ciepły, wilgotny dzień. Po wysianiu posypujemy glebę warstwą torfu albo piasku i wałujemy powierzchnię, tworząc optymalne warunki dla ukorzenienia. Zarówno świeżo wysiane nasiona, jak i trawę wyłożoną z rolki trzeba podlać. Na początku warto to robić skromnie, ale często - kilka razy na dobę.

Trawnik z rolki

Dla osób, które chcą otrzymać natychmiastowy efekt zazielenionej przestrzeni w ogrodzie, polecamy wyłożenie darni. Zakładanie trawnika w rolkach w przeciwieństwie do wysiewania nasion dobrze jest przeprowadzać latem oraz jesienią - we wrześniu lub nawet w październiku. Często występujące opady deszczu oraz niższe temperatury przyczyniają się do szybszego ukorzeniania. Darń jest odporna na przymrozki, dlatego nie trzeba czekać na ciepłe dni by ją założyć, co jest jej niewątpliwą zaletą.

Trawnik najlepiej jest układać tego samego dnia po jego przywiezieniu. Jego fragmenty układamy ściśle, jedne przy drugim, tak aby źdźbła skierowane były w tę samą stronę - osiągniemy tym lepszy efekt wizualny. Następnie całość należy obficie podlać. Czas ukorzeniania wynosi od kilku do kilkunastu dni. Warto nadmienić, że przed rozpoczęciem układania dokładnie oczyszczamy powierzchnię z wszelkich kamieni oraz chwastów, które mogłyby sprawić, że rolka będzie nierównomiernie układała się na ziemi. Dodatkowo, jeśli zachodzi taka potrzeba przycinamy jej brzegi by efekt był jak najbardziej estetyczny.

Dostarczane przez nas trawniki z rolki w Łodzi zawsze są doskonale wybrane – dobrze ukorzenione, intensywnie zielone oraz dobrze trzymają swoją strukturę. Wybierz nasze usługi ich zakładania i upiększ swój ogród w krótkim czasie!