Skalniak, mgr inż Jan Anyszka
ul. Kryzysowa 18a, 91-867 Łódź, Tel.: +48 600 832 748

Zakładanie trawników i nasadzenia roślin

Zakładamy trawniki tradycyjnie siane, a także "gotowe" - darń rozwijaną z rolki. Myśląc o wysokiej jakości trawnika w następnych latach, proponujemy naszym klientom montaż siatki przeciw kretom, a także montaż systemu nawadniania trawnika. Dzięki wieloletnim kontaktom ze sprawdzonymi producentami materiału roślinnego gwarantujemy jakość i optymalne ceny roślin.

Zakładanie trawnika krok po kroku

Samo wysianie trawy nie gwarantuje, że będziemy cieszyć się pięknym, zielonym kobiercem przez większość roku. Najlepiej powierzyć zakładanie trawników specjalistom z pracowni architektury krajobrazu. Najlepszy czas na zakładanie trawnika to kwiecień i maj.

Pierwszym krokiem, jaki podejmujemy przed rozpoczęciem prac nad trawnikiem jest analiza jakości gleby. Ziemia powinna wykazywać odpowiednie warunki powietrzno-wodne, aby trawa dobrze się ukorzeniła i rozrosła. Gleby słabsze, piaszczyste użyźniamy ziemią kompostową bądź torfem. Ważne, aby ziemia miała odpowiednią ilość składników odżywczych i zachowywała wilgotność na optymalnym poziomie. Wierzchnia warstwa powinna być dość przepuszczalna. Zalecana kwasowość gleby pod trawnik mieści się w przedziale pH 5,5-7,0.

Drugim krokiem jest przygotowanie terenu przeznaczonego pod trawnik. Usługi ogrodnicze w firmie Skalniak obejmują w tym zakresie porządkowanie z kamieni, liści, wycinkę zbędnych roślin i chwastów. Teren należy przekopać. W zależności od rodzaju gleby dodajemy ziemi organicznej, żwiru lub piasku. Wykorzystanie glebogryzarki pozwala wymieszać i spulchnić podłoże. Następnie przeprowadzamy równanie i wałowanie terenu.

Na kilka dni przed wysiewem bądź rozłożeniem trawy z rolki należy nasycić glebę odpowiednio skomponowanym nawozem wieloskładnikowym bogatym w azot, fosfor i potas. Podczas projektowania ogrodów dobieramy nawóz do typu gleby oraz do metody zakładania trawnika.

Wysiew nasion trawy

Po przygotowaniu i nasyceniu nawozem gleby można przystąpić do wysiania trawy. Dobrze robić to w ciepły, wilgotny dzień. Po wysianiu posypujemy glebę warstwą torfu albo piasku i wałujemy powierzchnię, tworząc optymalne warunki dla ukorzenienia. Zarówno świeżo wysiane nasiona, jak i trawę wyłożoną z rolki trzeba podlać. Na początku warto to robić skromnie, ale często - kilka razy na dobę.

Trawnik z rolki

Zakładanie trawnika z rolki w przeciwieństwie do wysiewania nasion dobrze jest przeprowadzać latem oraz jesienią - we wrześniu lub październiku. Darń jest odporna na przymrozki, dlatego można zakładać go także późną jesienią. Trawę z rolki najlepiej jest układać tego samego dnia po przywiezieniu. Fragmenty darni układamy ściśle, jedne przy drugim, tak aby źdźbła skierowane były w tę samą stronę, dla lepszego efektu wizualnego trawnika. Całość należy obficie podlać. Czas ukorzeniania wynosi od kilku do kilkunastu dni.

Polecamy zakładanie trawników w ramach usług ogrodniczych biura projektowania ogrodów Skalniak w Łodzi.